Protože Erik nachystal obraz pro Nemomobile, tak jsem se vrhnul na další experiment s GigaSet GS290. Rád bych popsal přesný návod, ale není to tak jednoduché jak by se mohlo zdát. Navíc si nejsem uplně jistý počátečními podmínkami, protože halium spoléhá na to, že v telefonu zůstanou části Androidu.
Výchozí stav
Když se něco pokazí nebo se potřebuju vrátit do původního stavu, tak použiju SP Flash Tool
. S tímto nástrojem se dá udělat obnova telefonu i když je to zaseklé v nekonečné smyčce restartů. Zatím mi to fungovalo, díky bohu, vždy. Program nastavím – vyberu správnou cestu /home/jmlich/gs290/ubuntu-touch-yggdrasil-ota15-flashtool/MT6763_Android_scatter.txt
a zmáčknu Download
. Obvykle nepoužívám žádné další volby. Při instalaci Ubuntu Touch jsem ale použil navíc Firmware upgrade
. Pak připojím vypnuté zařízení do USB a počkám. Ve spodní liště je pak vidět průběh narávání. Nakonec se objeví fajfka a je hotovo. Pak se už může telefon odpojit a nastartovat systém.


Instalace TWPR
Program TWPR neboli Team Win Recovery Project je nástroj pro obnovu systému. Popravdě řečeno si nejsem jistý jakou přesně hraje roli a proč nepoužít výchozí systém pro obnovu nebo jenom fastboot a přeflashovat oddíly. V každém případě se mi to bez něj nepodařilo.
Pro přepnutí do recovery mode je potřeba zapnout telefon tak, že se současně drží zapínací tlačítko a tlačítko pro přidání hlasitosti. Chování není bohužel vždy jednoznačné nebo se mi aspoň nepodařilo přijít na to co dělám jinak.
Někdy se zobrazí základní nabídka pro výber mezi obnovou, fastboot a normálním startem. Někdy se ovšem zdá, že nabídka překrytá logem volla, ale funguje úplně stejně jenom nevidíte co vybíráte.


Pokud nevidíte co vybíráte, tak někdy vyberete volbu recovery a nastartujete do výchozího systému pro obnovu.

Pak můžete pomocí adb reboot bootloader
nastartovat do režimu flashování a nahrát twrp. Bohužel se mi z nějakého důvodu nepodařilo nastartovat twrp bez jeho naflashování pomocí příkazu adb boot twrp.img
, ale to stejně zřejmě ničemu nevadí.
adb reboot bootloader
fastboot flash recovery twrp.img
Pak už mně čekalo samotné twpr. Nejdřív se objevila uvítací obrazovka s logem, pak potvrzení varování, a nakonec se dalo twrp používat.



Instalace Nemomobile
Když je nastartovaný twrp, tak už se jenom z terminálu spustí par příkazů, které nakopirují soubory do zařízení, restartuje se a je hotovo.
[root@jmlich-dell nemo]# adb push android-rootfs.img /data
android-rootfs.img: 1 file pushed, 0 skipped. 9.2 MB/s (575799296 bytes in 59.451s)
[root@jmlich-dell nemo]# adb push Manjaro-ARM-nemomobile-yggdrasil-halium9-aarch64.img /data/rootfs.img
Manjaro-ARM-nemomobile-yggdrasil-halium9-aarch64.img: 1 file pushed, 0 skipped. 9.5 MB/s (4294967296 bytes in 432.360s)
[root@jmlich-dell nemo]# adb reboot bootloader
[root@jmlich-dell nemo]# fastboot flash boot boot.img
< waiting for any device >
Sending 'boot' (13798 KB) OKAY [ 0.928s]
Writing 'boot' OKAY [ 0.184s]
Finished. Total time: 1.139s
[root@jmlich-dell nemo]# fastboot reboot
Rebooting OKAY [ 0.001s]
Finished. Total time: 0.051s
Sergey ještě psal, že mu Nemo nenastartoval dokud v twrp neudělal Wipe zařízení.
Co s nastartovaným NemoMobile? Asi nic moc. Stav je přibližně stejný ne-li horší jako na PinePhone. Přes Wifi se mi podařilo připojit k internetu a aktualizovat balíčky. GSM nefungovalo. Akcelerometry (sensorfw) zřejmě potřebují přidat správný plugin. Chvilku jsem zkoumal jak vlastně OS vypadá, ale pak jsem toho nechal. První test ale proběhl úspěšně!

Disclaimer: tenhle článek popisuje co jsem dělal já, ale nezaručuju, že se vám podaří totéž co mně, a že si nerozbijete vlastní telefon.