Pomalu se začínají přípravy konference OpenAlt 2020. Tady je malé shrnutí některých zajímavých faktů.

Každý ročník konfernce je jedinečný. Do pořádání a přednášení se zapojují jiní lidé a do konference dávají něco ze sebe.

Pro jednodušší orientaci jsme nechali přednášející přidat onálepkovat přednášející pomocí tagů.

Stejně tak jsme nechali návštěvníky v registraci konferenci onálepkovat podle toho na jaké téma se teší oni.

Nejlepší odměnou pro organizátory takové akce je když příjde spoustu lidí, jsou spokojeni a akce se jim líbí. Jako správní Ajťáci se to snažíme nějak kvantifikovat a číslo, které vždycky sledujeme je počet registrací. Je zajímavé vidět jak se křivka mění podle státních svátků a oznámení zajímavých hostů.

Loni jsme se rozhodli účastníky konference trochu víc vyzpovídat, aby jsme si udělali lepší představu o tom, pro koho to vlastně děláme a třeba to nějak posunout jinam.

Určitě není překvapením, že velká část účastníků konference jsou linuxáci.

Tuto informaci nám prozradil už samotný prohlížeč.

Asi není překvapením, že na Alt jezdí lidé hlavně z Brna. Překvapivé je, že na konferenci přijou i lidé z daleka.

Po pravdě se dá namítnout, že to budou pravděpodobně studenti. Velká čast z nich určitě ano.

Stejně tak jsme se snažili ověřit jaké procento účastníků jsou “počítačníci”. Je to dané tím, že jsme schopni nabídnout hodně technických přednášek z oboru. Nevíme úplně jak oslovit lidi z jiných oborů a jak jim nabídnout téma konference tak, aby bylo zajímavé i pro ně.

Dlouhodobě se snažíme konfrontovat OpenSource s realitou státní správy a vzdělávacího systému. Chceme tím ukázat, že otevřený přístup, sdílení a participativnost se dá uplatnit i jinde než ve vývoji software a vede k zajímavým výsledkům.

Je s tím potřeba začít co nejdřív. Někteří účastníci konference neumějí ani mluvit nebo chodit (-; Podle registrací měl najmladší účastník 11 let a nejstařší 69.

Podle vzdělání nejčastěji vysokoškoláci.

Další čísla nám prozradili, že v pátek do hospody plánovalo asi 100 lidí v sobotu 700 a v neděli 600 lidí.

Dětský koutek se stává pomalu legendární. Podle ohlasů je to jedna z nejlepších a nejzábavnějších věcí na celé konferenci. Podle registrací byl předpoklad asi 30 dětí.

Podle vyplněného příjmení nebo velikosti trička se 15 % publika tvořili dámy. Kluci z OpenStreetMap vymysleli hezkou “šifrovací” hru, o kterou mělo zájem cca 100 lidí. Skutečná účast byla přibližně poloviční.

Celkově slýchávám, že máme spoustu překrývajících se zajímavých témat, a že by bylo lepší nedělat tolik paralelních přednášek a zaměřit se spíš na kvalitu než na kvantitu.

Spoustu věcí jsme se rozhodli udělat jinak. Třeba videozáznamy jsme udělali komunitně a amatérsky, abysme ušetřili trochu peněz. Nedopadlo to úplně špatně. Podívejte se sami. Podle zpětné vazby byli nejlepší přednášky z různých oborů:

  • Lukáš Antal: Sociální inženýrství, aneb nejsnazší metoda hackingu
  • Marian Kechlibar: Svoboda projevu na internetu a jevy, které ji ohrožují
  • Petr Stehlík: Novinky o ESP8266/ESP32
  • Ondrej Kamenský: picoBalloon Challenge
  • Marek Šnapka: Nástrahy správy školních sítí pohledem externího admina

Taky nám jde o to propojovat různé komunity. IT má přesah do spoustu dalších oborů a principy OpenSource se dají aplikovat i v běžném životě nebo dokonce ve státní správě.

Letos bysme chtěli konferenci OpenAlt udělat stejně jako každý rok. Doufáme, že to bude možné. V tuhle chvíli hledáme dobrovolníky, kteří by vtiskli konferenci něco ze sebe. Potřebujeme oslovit přednášející, najít partnery a začít řešit technikálie jako pronájem prostor, foodtrucky nebo přípravu triček . V minulých ročnících bylo možné si vzít na starosti nějaký tématicky okruh a komunikovat konferenci napříč komunitou. Ať už oslovit přrednášející z minulých let, tak i hledat nové lidi z oboru.

Pokud chcete přiložit ruku k dílu, tak se ozvěte na openalt2020@lists.openalt.org .

(převydáno na openalt.org)

Loading

By Jozef Mlích

Software Developer at GreyCortex, NemoMobile contributor, Micro light aircraft pilot, OpenAlt Conference organizer